Jestli je nějaká část těla pejsků fakt výjimečná a fascinující, pak jsou to rozhodně psí nosy 😊.
Jistě víte, že psi mají čich mnohem lepší než lidi, ale spoustu věcí o psích čumáčcích taky jistě nevíte. A proto jsem se je rozhodla sepsat do jednoho článku.
Tak jdeme na to a do komentáře mi nezapomeňte napsat, kterou z čenichových zajímavostí už jste dávno věděli, a která pro vás byla novinkou!
1) Psi mají až milionkrát citlivější čich než lidé
Ok, věděla jsem, že se nemůžeme porovnávat, ale milionkrát!? Psi mají čichovou sliznici jednou tak vyšší než my lidé a její celková plocha je až 22× větší, v závislosti na plemeni. Lidé mají 10-20 milionů čichových buněk, zatímco pejsci až 220 milionů!
Kdyby se poměrně porovnala část mozku vyhodnocující pachy, i tady by pejsci na celé čáře zvítězili, mají ji totiž 40× větší.
2) Nejlepší čich má bloodhound
Bloodhoundi jsou s cca 300 miliony čichových buněk vůbec nejlepší čmuchači. Jsou s velkou úspěšností využívání jako lovečtí psi, stejně jako záchranářští. Nejlepší čich ze všech psích plemen mají díky velkým otevřeným nozdrám a také jejich velké uši mají svůj význam. Při čmuchání totiž vytvoří okolo čenichu prostředí ideální pro co nejeefektivnější nasávání pachů. Můžeme si to představit jako takový trychtýř, který pomáhá pachům do čumáku.
Hned v závěsu za bloodhoundem je bígl a baset.
Na tohle téma byl jednou i host v Show Jana Krause a je to moc zajímavý rozhovor, tak na něj mrkněte, jestli jste ho prošvihli :-):
3) Rozpoznají částici pachu v bilionu dalších
Jednoduše řečeno, jestli my lidé rozeznáme lžičku cukru v kávě, pejsci rozpoznají lžičku cukru ve dvou olympijských bazénech plných vody.
4) Březí fena má sníženou čichovou schopnost
A to o 30 až 40%. Snažila jsem se vypátrat, proč tomu tak je, ale úplně otevřeně, prostě jsem to nenašla. Dostala jsem se jen k informaci, že během těhotenství jsou u žen chrupavky pružnější a při jejich pohybu například v nose nastává zabránění citlivosti na různé pachy. Podobně by to pak mohlo být u psů, ale jestli máte nějaký zdroj, který by to potvrzoval, sem s ním!
5) Pomocí čichu dokážou rozeznat nemoci
Tohle je asi nejneuvěřitelnější fakt o psím čichu. Díky němu totiž pejsci dokážou detekovat některé lidské nemoci, jako je třeba cukrovka. Psi totiž podle čichu z dechu člověka poznají, jestli je hladina cukru v krvi jejich páníčka moc vysoká a dokážou ho na to upozornit.
Psi také dokážou díky čichu rozpoznat některé tipy rakoviny, např. rakovinu prostaty nebo kolorektální karcinom.
6) Otisk každého čenichu je jedinečný
Stejně jako otisk prstů dvou lidí nebude nikdy stejný, i každý otisk čenichu je unikátní. Kanadský kynologický klub dokonce otisk čenichu od roku 1938 akceptuje jako důkaz identity konkrétního psa.
Při troše trpělivosti a tréninku si dokonce můžete vyrobit otisk čenichu svého psa jako umělecké dílo, jen je vždycky potřeba čenich usušit a obarvit potravinářským barvivem, u kterého pejskovi nehrozí nebezpečí, až se olízne.
7) Vlhkost má svůj význam
Chlupáči mají čumáčky mokré hned z několika důvodů. Kromě toho, že se díky tomu ochlazují a tekutina pomáhá čistit čenich od nečistot, pomáhá to v doručení pachových částic k vyhodnocení pachu. Čichově aktivní látka totiž musí přejít do roztoku a to je podnět pro vznik nervového vzruchu a jeho přenos do mozku. Jinými slovy, pach pes dokáže zpracovat jen v případě, že je „říznutý s vodičkou“.
8) Krátkolebá plemena mají horší čich
Proč tomu tak je? Vysvětlení je naprosto jednoduché, psi s kratším nosem mají menší plochu čichové sliznice, takže se tam zjednodušeně řečeno nevejde tolik čichových buněk a tím pádem mají krátkolebá plemena o trochu horší čich. I tak jsou na tom ale pořád o dost lépe než my lidi.
9) Psi mají vomeronasální orgán (Jacobsonův)
Stejně jako třeba hadi, mají i psy speciální orgán zvaný vomeronasální, nebo také Jacobsonův. tohle speciální „udělátko“ spojující nosní a ústní dutinu slouží zejména k identifikaci pachů souvisejících se sexuální aktivitou a má podobnou úlohu jako flémování u koní. Psím samcům dává informaci, zda je fena připravená k páření a další detaily související s pářením. I proto můžete psí samce častěji přistihnout jak v přítomnosti voňavé fenky hodně sliní nebo skřípou zubama.
10) Dokážou nasávat a vydechovat zároveň
Psí nosy jsou jsou přizpůsobené tak, aby pejsci mohli vdechovat a vydechovat zároveň. My lidé tohle neumíme (přiznejte se, teď jste si to zkusili :P). Díky tomu se psovi v čumáčku vytváří nepřetržitý oběh vzduchu, a to pomáhá lepšímu vnímání pachů.
Jestli jste spíš příznivci videí, mrkněte na tohle video od TED talk, je naprosto krásně zpracované 🙂
Do komentáře mi nezapomeňte napsat, která informace pro vás byla úplně nová!
A jestli ještě nesledujete Pejskárium na Instagramu nebo Facebooku, šup tam!
Zdroje a další čtení:
https://www.psychologytoday.com/us/blog/canine-corner/201101/do-some-dog-breeds-have-better-noses-and-scent-discrimination-others
https://www.pbs.org/wgbh/nova/article/dogs-sense-of-smell/
https://books.google.cz/books?id=FQijE4uIGGoC&pg=RA2-PT16&dq=dog+sense&hl=cs&sa=X&ved=0ahUKEwiwy4XYk4LhAhUOJ1AKHbEoBY4Q6AEIWTAH#v=onepage&q=dog%20sense&f=false
https://www.kqed.org/science/1938255/how-your-dogs-nose-knows-so-much?fbclid=IwAR2Zi9TsHxxLFy_6QHwugYJ0WF8p2oCXRfr4kT0HKhQL8oAah2CEt_e2_Vk
https://www.petmd.com/blogs/thedailyvet/dr-coates/2015/february/your-dogs-nose-even-more-powerful-you-think-32503
https://www.petmd.com/dog/general-health/why-do-dogs-have-wet-noses
https://www.petmd.com/dog/behavior/5-dog-nose-facts-you-probably-didnt-know
https://cit.vfu.cz/oz/IVA/etopes.htm
https://pethelpful.com/dogs/Meet-The-10-Dog-Breeds-with-the-Best-Sense-of-Smell
https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/2404273-psi-umi-odhalit-rakovinu-novy-vyzkum-popsal-jak-jsou-uspesnihttps://sitstaygoco.com/blogs/blog/dog-nose-like-fingerprint
https://healthypets.mercola.com/sites/healthypets/archive/2016/06/30/9-facts-about-dog-nose.aspxhttps://vcahospitals.com/know-your-pet/how-dogs-use-smell-to-perceive-the-world
https://www.ecanis.cz/slovnik-pojmu/Jacobson%C5%AFv%20org%C3%A1n_448.htmlhttps://www.pbs.org/wgbh/nova/article/dogs-sense-of-smell/
https://www.petmd.com/dog/behavior/5-dog-nose-facts-you-probably-didnt-know
Tento článek byl pro mě úplnou novinkou, skoro nic jsem nevěděla, super zajímavosti o čumáku ♥🐶🐾
Díky, jsem ráda, že se líbil! 🙂
Dobrý den,
bod č. 8 je špatně. Krátkolebá plemena mají sice menší plochu čichové sliznice, nicméně stále stejný počet olfaktorických neuronů. Dokládám věděcký článek, kde mopsové podali prokazatelně lepší výsledky při detkci pachu než němečtí ovčáci a geyhoundi.
S pozdravem
M.M.
https://www.depts.ttu.edu/afs/people/nathan-hall/CanineOlfactionLab/pubs/breed_differences.pdf
Dobrý den a děkuju mockrát! Prostuduju to 🙂 Koukám že tahle studie je z roku 2015, tak to jsem možná měla něco staršího 🙂 Díky!
Pokud má člověk 10-20 milionů čichových buňek, a psi 220 milionů, tak to není milionkrát více, ale cca 10-20 krát….
To nemusi byt prece linearne.