Přemýšleli jste někdy nad tím, zda i psi trpí spánkovými poruchami a kolik spánku vlastně potřebují? Odpočinek a spánek je u psů často trochu opomíjeným, ale hodně důležitým tématem. Pojďte se podívat na 9 zajímavých faktů o spánku psů!

 

1) Pes potřebuje spát 12 až 14 hodin denně

Základní informace o psím spánku, kterou by měl znát každý chovatel je ta, že dospělý pes by měl spát v průměru kolem 12-14 hodin denně. Zatímco my lidé obvykle cca 8 hodin spíme a 12 hodin jsme ve stavu bdělosti, psi prospí polovinu dne, asi 7 hodin jsou vzhůru, ale odpočívají a jen zhruba 3 hodiny jsou vzhůru a aktivní.
Proto je velmi důležité psům dopřát náležitý odpočinek. Ne nadarmo se říká, že majitel psa s problémovým chováním by si měl mimo jiné uvědomit, zda má jeho pes dost odpočinku. Nedostatek klidu totiž může vést mimo jiné třeba k větší reaktivitě.

 

2. I psi mohou mít spánkové poruchy

I naši psi mohou trpět poruchami spánku, pojďme si přiblížit pár z nich.

Narkolepsie

Porucha spánku, při níž pes trpí zvýšenou spavostí a často se smazává hranice mezi bdělým stavem a spánkem. Pes má problém zůstat delší dobu vzhůru a může i upadat do spánku při činnostech jako krmení nebo hra. Existuje sporadická a dědičná forma. Dědičná forma se může vyskytovat třeba u labradorů, dobrmanů nebo jezevčíků.

 

Insomnie neboli nespavost

Je u psů poměrně vzácná a často je spojena s dalším zdravotním problémem jako je třeba bolest způsobená artrózou nebo zraněním, častější potřebou močení nebo kognitivní disfunkcí, která je způsobena degenerací mozku u starších pejsků a může mimo jiné způsobovat poruchy spánku.

 

Spánková apnoe

Spánková apnoe je stav, kdy se během spánku psovi na chvíli zastaví dech. Vyskytovat se může především u obézních psů a psů s krátkou lebkou, jako jsou třeba buldočci, mopsové, buldoci nebo bostonští teriéři.

3. Pozice, ve kterých pes spí může mít svůj význam

Nelze to samozřejmě paušalizovat, ale za určitých okolností může mít i pozice, ve které pes spí svůj význam.

Tady je pár příkladů:

  • na boku – leží- li pes na boku s nohami nataženými před sebe, pravděpodobně se cítí bezpečně, relaxovaně a je v teplotním komfortu
  • pozice lva – s tlapkami pod sebou a hlavou na předníchpes sice odpočívá, ale je připraven kdykoliv vyrazit
  • donut – v téhle pozici pes může stejně jako některá divoká zvířata spát ve chvíli, kdy si chce „konzervovat“ tělesné teplo a zamezit jeho ztrátám, zároveň jsou při ní chráněny důležité orgány
  • bříško nahoru – když pejsek leží na zádech s odhaleným břichem a nohama nahoru, znamená to, že je úplně uvolněný a má absolutní důvěru ve vás a prostředí, ve kterém právě je

 

4. Psi mají podobné spánkové fáze jako lidi

Stejně jako u lidí, i u psů se střídají spánkové fáze REM a non REM. REM fáze je nejhlubší část spánku. Spánkové cykly psů jsou také mnohem kratší, než je tomu u lidí. Pes spí průměrně 45 minut v kuse a za tu dobu se u něj vystřídají dva spánkové cykly. Spánkové cykly lidí trvají 70 až 120 minut a jejich délka se prodlužuje během noci. My lidé v ní strávíme asi 25 % spánku, psi jen asi 10 %. I proto psi potřebují více spánku než my, aby měli adekvátní čas na odpočinek.

5. Psům se zdají sny

Kdo někdy viděl psa „běžícího ze spánku“, určitě nepochybuje o tom, že psi skutečně sní. Pravda je ale taková, že vzhledem k tomu, že nám to psi nemohou prostě povědět, musíme se spokojit s informací, že vědecké důkazy naznačují, že psi opravdu sní. Během spánku funguje mozek lidí a psů podobně. Během tzv. REM fáze jsou svaly uvolněnější, ale mysl aktivnější a tak pes může kňučet, zrychleně dýchat, mžourat očima nebo pohybovat nohama. Sny se psům pravděpodobně zdají asi po 20 minutách spánku v REM fázi a předpokládá se, že psi ve snech vizualizují obrazy podobně jako my lidé.

 

6. Pes v ložnici může přispět k lepšímu spánku lidí

Tohle téma je za mě tak trochu 50 na 50. Někdo zastává názor, že pes v ložnici nemá co dělat, někdo si zase nedokáže představit, že by byl pes v noci v jiné místnosti. Dobrá zpráva pro příznivce psů v ložnici je ta, že v nedávné studii Mayo clinic bylo prokázáno, že přítomnost psa v ložnici náš spánek nijak nenarušuje. Ovšem pozor, v ložnici, nikoliv přímo v posteli. Někteří účastníci také uvedli, že se jim v přítomnosti psa spí naopak lépe a cítí se více v bezpečí.

 

7. Polyfázický vs. monofázický spánek

Spánek psů je tzv. polyfázický, tedy pes spí vícekrát během dne. My lidé oproti tomu spíme obvykle v režimu monofázickém – jeden dlouhý spánek za den. I to je důvod, proč potřebují psi během dne více odpočinku, ačkoliv jsou vzhůru, jak jsem psala v úvodu tohohle článku. Umožnit psům tenhle odpočinek má zasádní vliv na jejich životní pohodu – welfare a je to důležité pro jejich celkový zdravotní stav. Dostatečně odpočatí psi jsou prostě šťastnější a uvolněnější.

 

8. Štěňata a starší psi potřebují více spánku

Zvlášť u štěňat je nutné připomínat si, že potřebují více spánku než dospělý pes. Štěňata prospí až 18 hodin denně a je na nás lidech, abychom je už odmalička naučili odpočívat. Výlety, víkendy s přáteli a rodinou nebo psí tábory jsou často plné obrovského množství vzruchů, ve kterých je pro psa složité být v klidu. Mně se zdá jako skvělá varianta naučit pejska po dobrém na vlastní kennelku nebo klec, která je místem klidu a odpočinku. Program vždy přizpůsobte tak, aby měl pes dostatek času na odpočinek. Vyšší potřebu spánku mají také obří plemena a psí senioři.

9. Chrápání může být problém, nejen roztomilost

Už v bodu o poruchách spánku jsme si řekli, že jimi mohou trpět i psi. Pokud váš pes občas pochrupává, možná je to skutečně roztomilé. Pokud ale opravdu hodně chrápe nebo dokonce sípe a problémy se zhoršují, pes se chce nedechnout, ale nemůže, měli byste mít oči na štopkách. V takovém případě je nejlepší poradit se s veterinářem, který může vašemu psovi doporučit i operaci nozder a měkkého patra.
Problémy s dýcháním a tzv. brachycefalický syndrom jsou často „daní“ za roztomilost plemen se zkrácenou lebkou, jako je například shi-tzu, boxer, francouzký buldoček, anglický bulldog nebo mops. Jejichž šlechtění má totiž řadu „vedlejších efektů“, které mohou mít vliv na jejich zdraví a rozhodně není na místě smířit se s tvrzením „tihle psi to tak mají“, pokud je výrazně narušena kvalita života psa.

 

 

 

 

 

 

Zdroje:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27732667/
https://www.veterinarniportal.cz/narkolepsie-u-jezevciku-labradorskych-retrivru-a-dobrmanu/
https://www.petmd.com/dog/conditions/respiratory/does-your-dog-have-snoring-problem
https://www.petmd.com/dog/general-health/4-sleep-disorders-dogs
http://www.mbvet.cz/mbvet/10-CLANKY-A-RADY/0/2/73
https://casper.com/blog/dog-sleeping-positions/
https://dvojka.rozhlas.cz/sipot-a-chrceni-je-u-psa-priznakem-brachycefalickeho-syndromu-7533742
https://www.mayoclinicproceedings.org/article/S0025-6196(17)30486-X/fulltext
https://vcahospitals.com/know-your-pet/do-dogs-dream
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0025619615006746
https://www.sleep.org/how-much-do-dogs-sleep/
https://www.akc.org/expert-advice/health/why-do-dogs-sleep-so-much/
https://www.petmd.com/dog/conditions/respiratory/does-your-dog-have-snoring-problem
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0025619615006746

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12 Replies to “9 zajímavostí o psím spánku

  1. To je poprvné, co vidím na českém internetu článek o psech, který je dobře napsaný a ještě k tomu řádně ozdrojovaný. Děkuju za něj!

    1. Dane, mockrát děkuju za tuhle zpětnou vazbu, udělala mi obrovskou radost. Je fakt, že napsat něco jen proto, aby to mělo kliknutí lidí, ale minimální informační hodnotu by bylo asi o 13 hodin kratší, ale za to ne tolik smysluplné. Přesně díky těmhle reakcím mám motivaci dělat to dál <3

  2. Dobrý den,
    Zajímavý článek, ale nějak se mi nedaří ho pochopit v kontextu, kdy den má 24 hodin.
    V odstavci 1) U lidí píšete o 12 hodinoví bdělosti a 8 hodin spánku. (bdělost asi měla být 16 hodin). U psů se taky nemůžu dopočítat.
    U odstavce 4) mi nejsou jasné ty cykly. 45 minut má dva cykly. Jeden cyklus má 70-120 minut. Asi jsem ten princip moc nepochopila.
    Jinak na tenhle web jsem narazila nedávno a je děsně super a podcasty sjíždím každý den. Děkuji za pejskarium.

  3. naše fenka 4roky hodně přes den spí pak chvíli řádí a zase spí.Ven chodí na dlouhé procházky.Je kříženec dobrmana a šarpeje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.