Dnešní článek bude z cyklu trablí, které s pejskem můžete zažít. Ač se snažím být věčný optimista, tohle je jeden z případů, kdy je lepší znát oč jde. Ať jsou to osiny, přehřátí, nebo právě sametky, mám za to, že je lepší být připraven a jednat. A to jde jen tehdy, když máte přehled, co může nejčastěji vašeho psího kámoše potkat.
Symbolem pozdního léta a začátku podzimu jsou, co se parazitů týče sametky. Sama jsem pár let zpátky několik dní koumala, cože se to našim pejsanům udělalo a zbytečně tak oddalovala léčení. Tak čtěte dál, protože štěstí přeje připraveným! A na čtení vám dám ještě jeden úkol – počítejte si, kolikrát jste se během čtení článku podrbali a pak mi to napište do komentáře! 😀
Sametka podzimní – co to vlastně je
Sametka podzimní, latinsky Neotrombicula autumnalis je někdy nesprávně nazývaná sviluška. Je to roztoč, příbuzný klíšťat. Jak název vypovídá, potýkat se s ní můžete hlavně na podzim, přibližně od půlky srpna do konce září. Jejím „revírem“ jsou trávníky a její tempo je vražedné :-P. Ba ne, ale opravdu miluje hlavně vlhké prostředí, trávníky, nízké keře, zahrady. Nezáleží na tom, jak moc vyvoněnou a posekanou zahrádku máte, sametky můžete nachytat i na udržovaných porostech. Můžete, ano, vy i váš pejsan. V tomhle případě totiž žádná pověra typu blecha psí na člověka nejde neplatí, tady jste v tom s chlupáčem spolu!
Larva se živí buňkami kůže teplomilných zvířat, tedy lidí, psů, koček apod. Jen co se uvelebí, vstříkne na kůži trávící enzymy, aby se jí lépe hodovalo, a to je okamžik, kdy způsobuje nesnesitelné svědění.
Jak poznat, že má pes sametky?
Prvním náznakem, že něco není v pořádku bude pravděpodobně úporné drbání pejska. Sametky se nejčastěji rády usazují kolem čumáku, očí uší, na břichu, v meziprstí nebo kolem zadečku. Tam je taky potřeba je hledat, když máte podezření právě na tyhle breberky. Jsou to oranžové nebo červené tečky, mnohem menší než klíšťata, které se můžou zdát jako stroupek nebo špína mezi prsty.
Může sametka i na lidi?
Jak už jsme řekli, ano, může. U lidí se postižení sametkami říká trombiculóza. U lidí si jí dost pravděpodobně všimnete až ve chvíli, kdy už larvy na sobě nemáte, protože jste si je setřeli škrábáním nebo oblečením. Larvy se rády drží v místech styku oděvu s kůží. Řešit tak můžete už jen svědění, které ještě několik dní způsobuje zmiňovaný sekret, který larvy vypustily. Na to se doporučuje třeba Fenistil.
Jak sametky u psa?
Důležité je vědět, že na sametky je většina odpuzovačů obvykle krátká, takže i pokud má váš pejsek např. Bravecto, neznamená to, že se vás sametky netýkají. Dřív, než začne účinkovat, stihnou sametky vypustit svědivý sekret.
Sametky vypadají trochu jako rezavý stroupek, takže je můžete z kůže mechanicky odstranit a potom ošetřit. Veterináři většinou doporučují odstraňovat tamponem nastříkaným přípravky na bázi Firponilu, např. Fipron nebo Frontline. Proti svědění bych sáhla např. po zeleném jílu a heřmánkovém hydrosolu, pokud taky já fandíte víc přírodním produktům.
Jak tomu předcházet
Předcházet napadení sametkou úplně nejde. Můžeme se vyhýbat neudržovaným trávníkům, ale ani to není jistota. Některá léta je jich víc, některá zase méně. V tomhle případě je tedy hlavní včas je odstranit a místo ošetřit.
Závěrem bych chtěla podotknout, že pokud má váš pes opravdu citlivou kůži, je hodně zasažený sametkami a extrémně se drbe, je na místě navštívit veterináře.
Zažili jste už někdy sametky u vašeho pejska, nebo se vám zatím vyhýbají? A co vám na ně případně pomohlo?
Podrbáno.4x 😀
Děkuji za zajímavý článek !
Čtyřikrát je ještě dobrý! 😀 Já děkuji za zpětnou vazbu!
Tenhle článek mi jde skvěle do rány. Asi
před týdnem jsem psovi objevila na noze místo, kde má sametky a na hlavě lysé místo se ,,stroupkem,, ale tím, že jsme byli u rodiny za psama, tak jsem si říkala, že to vypadá jak kousnutí nebo odření, jak kluci hodně blbou, tak jsem to neřešila…hodinu před tím, než jsem na článek narazila na Instagramu, tak jsem objevila psovi tyhle brebery mezi prsty, protože si začal okusovat nohu, takže už aspoň vím co to je a co jsou ty červený štípance na mém těle co strašně svědí 😄😄
Ajaj, tak ať jsou brzy zase pryč, potvory!
prosím, mohu se zeptat zda to mohu u psů po odstranení ošetřit i dezinfekcí nebo tím fenistilem?
Klidně desinfekcí, fenistil je spíš proti svědění pro lidi 🙂
Tak sametky pozoruji druhym rokem u nas na zahrade. Resp. jsme vsichni vzdy strasne sestipany. Trochu uleva, kdyz to byli jen sametky a ne treba stenice. Na zahrade se v to domu temer nezdrzujem, coz je deprimujici, kdyz clovek vi, ze to jsou posledni krasne dny. Zatim se vzdy pred odchodem nastrikame alpou v ktere jsem nechala vylouhovat hrebicek a fenykl. Po sprse se tim i natirame na stipance. Do chemie se mi nechce a jinou radu jsem bohuzel nevypatrala.
My u pejska řešíme sametky každý rok😢 kdysi nám na VET poradili postříkat Arpalitem a sundat, pak desinfekci. Vždy je máme tak srpen a zaří ze zahrady na chatě, někdy jich má čubinka hodně a někdy málo, každý rok jinak.
Jej, to je nepříjemné, tak přeju ať vás navštěvují pokud možno co nejméně! 🙂
Terka
Potíže se sametkou nás potkali letos.Pejsek se úporně drbal a po bližším ohledání jsem zjistila, že je napadený sametkou. Zašla jsem tedy za starším panem veterinářem, aby mi poradil co stím. Nechtěla jsem naší psí krysařici zatěžovat chemii. A radu kterou mi dal je k nezaplacení. Stačí obyčejný stolní olej, namočit do oleje vatovou tyčinku a setřít ty potvůrky z kůže pejska. U nás to zafungovalo opravdu skvěle.. Za pár dnů se i kůže zahojila a pejsek je v pohodě..
Podrbano 6x a vidim to na drbaci noc😂🙈 doufam ze zustanu jen u drbani z clanku a nic si domu neprineseme🙄
Budu držet pěsti 😀
Vzhledem k tomu, že se u nás na zahradě vyskytují, i když ne každý rok, vím o čem je řeč . Je to opravdu velice nepříjemné a extrémně svědivé . Když byla dcera malá , měla je i v hlavě. Žádný postřik zahrady nepomáhá . Takže jsme se v tomto období snažili délku pobytu na zahradě omezit. Pejsek postipany díky bohu zatím nebyl.
Moc děkuji za vaše články. Teď právě problémy se sviluškou řešíme. Pejsek ošetřen a pomazán olejem přestala se drbat a já začala.
Zdravím, bohužel sametky máme taky 😂 2 psíci i já, pro mě pomáhá horká (co snesete) sprcha a pro pesany mi pomohl olej a nebo mastný odličovač a tampónkem je sundat. Bohužel se vyskytují v trávě a u stromů švestek a postřiky moc nepomáhají, doporučuji se uplně vyhnout zahradě a pejsky venčit na městských chemicky ošetřených loukách a parcích ( hlavně ať pes nejí nic na trávníku, nebo trávník!!!) koupat antiparazit šampónem i sebe a přetrpět září pak už se neukážou zase rok.
Díky za tipy Kačko a přeju ať jsou sametky brzy fuč!
Káčko proč nejíst trávník moje Baruška jezevčík má sametky poprvé a je jì 12 má ráda pampelišku a já jí to teď nedovolují dík za odpověď jana
Káčko proč nejíst trávník moje Baruška jezevčík má sametky poprvé a je jì 12 má ráda pampelišku a já jí to teď nedovolují dík za odpověď jana
Prave googlim o sto sest, protoze jsem na sve fence rhodeskeho ridgebacka objevila na vnitrni jemne strane ohybu obou loktu malou vyrazku a v ni cosi jako orazovy prasek. Dekuji za uzitecne ingormace, letime na veterinu, svedi me cele telo 😁😁😁
Jsem poštípaný od sametek a přitom nevycházím moc často na zahradu. Je možné, že by na mne sametky přenesly naše kočky, které se pohybují i venku a pak se jdou pomazlit?
Máme to samé 🤷🏻♀️. Ale nikde jsem se nedočetla,zda to můžou přenést na lidi naší mazlíčci? Také mě to zajímá. 🤔
Zdravím,mám stejný problém s našimi kočkami.Ano,mám dojem,že jsem někde četla, že je můžete chytit i od kočiček.Mě pomáhá tekutý pudr,ale nejhorší je to v noci,to bych se uskrábala.Chce to vždy při příchodu ze zahrady vše sundat a nechat na balkoně,kočičky vyčesat venku.Omezit pohyb na zahradě,co nejméně se oblékat.
Tak jsme dnes na sametky pro našeho malého pejska (středního špice) koupili ANTI GRASIMILBEN,sprey na přírodní bázi,drahej jako prase(542kč),ale zdá se že zabírá,pejsek se téměř přestal drbat.Stříkàme bříško a tlapky před vycházkou.Cervan.
Mám dva pejsky.Středního špice a křížence(oříška).Oříšek má tvrdou srst,je v pohodě.Ale špic se každý podzim drbe jak šílený,je nízký,vymete všechno.Žádný přípravek nepomáhá,zkoušel jsem po vycházce vysavačem vysát kožíšek…žádné výsledky.Ale zkusil jsem po každé vycházce vyčesat srst hřebenem “finišákem”(hustý hřeben s ohebnými kovovými drátky)a výsledky se dostavily ihned.Pejsek se už téměř nedrbe.
Dobrý večer,
prosím o radu, jak mohu pomoci mě kocicce. Každým rokem je v tuto dobu napadena sametkou. Hysterické lizani konci velkými střípky.