Téma děti a psi za mě rozhodně patří mezi ta, kterým se stále nevěnuje tolik pozornosti, kolik by mohlo. Tuhle mou domněnku potvrzují i ohlasy na dvě epizody podcastu, ve kterých jsme se mu věnovaly s trenérkami Bárou Zbírkovskou a Radechou Spudilovou.

 

 

Já sice ještě nemůžu mluvit z vlastní zkušenosti ve smyslu, co se opravdu osvědčilo nebo ne, ale vzhledem k tomu, že tak trochu tuším, že po porodu nebude možná prostor to s vámi sdílet, říkala jsem si, že téma naší přípravy na příchod miminka otevřu už takhle dopředu. 

Může se tedy stát, že zpětně některé věci vyhodnotím jako zbytečnost a budu taky moc ráda, když se vy, kteří už tuhle zkušenost máte prožitou podělíte se mnou i s ostatními o to, co se vám osvědčilo. 

Na začátek nutno podotknout, že více než kde jinde, tyhle záležitosti jsou velmi individuální a vždy je potřeba vycházet z vašich zkušeností s vlastním psem, z vaší konkrétní situace, ať už se jedná o rodinné uspořádání, bydlení apod.

Další podstatnou věcí, kterou prostě musím zmínit je fakt, že pokud si představíme, kolik přístupů existuje k různým tématům kolem psů, ať už je to výchova, krmení, tréninkové metody, pomůcky apod., buďte si jistí, že u dětí je tomu stejně tak a diskuze na témata typu kde by mělo dítě spát, jakou autosedačku mu pořídit, jak se připravit na porod atd. bývají často ještě víc vyhrocené, než ty psí :-D. 

A to je věc, u které jsem si během uplynulé doby těhotenství mnohokrát potvrdila, že podobnosti tady prostě jsou a můj přístup ke zjišťování informací a jejich zpracování se do značné míry vyvíjí právě z toho soužití se psy. Předpokládám, že není náhoda, že pejskaři v mém okolí se v drtivé většině názorově propojují i ve věcech kolem dětí. Je to ale něco, k čemu se neplánuji nějak víc vyjadřovat, na to existuje ve virtuálním prostoru velká hromada jiných zdrojů a tvůrců. 

Dneska jsem se tedy rozhodla sdílet s vámi témata a věci, které jsme zatím v souvislosti s přípravou na příchod miminka do naší rodiny řešili my a týkají se i našich psů. 

 

 

Celkově jsem se snažila připravit věci tak, abych v době kolem termínu porodu a především v šestinedělí měla pokud možno co nejvíc klidu, protože se snažím počítat se všemi možnými variantami, které můžou nastat a nedělám si iluze, že to bude procházka růžovou zahradou a s příchodem miminka se kromě dávky roztomilosti a radostí nic nezmění.

Rozdělím to pro potřeby článku do různých tematických celků:

 

Zdraví / veterina a spol. 

Pokud máte doma chronicky nemocného psa, který třeba bere pravidelně nějaké léky jako naše Wikča nebo potřebuje jakoukoliv pravidelnou údržbu, můžete zvážit, co všechno se dá zařídit před porodem. Já jsem si třeba už v předstihu naplánovala Wikči pravidelnou kontrolu krve, nechala jsem jí předepsat nové balení léků, které bere a nechala jsem jí po delší době udělat i kompletní krevní obraz, abych věděla, jestli ji netrápí nějaký problém, co není vidět. Samozřejmě to neznamená žádnou záruku, že se nemůže nic stát a nebudeme společně s miminkem řešit ještě zdraví psů. Doplnili jsme tedy léky, objednali jsme pro Baboo speciální šampony, kterými ji koupeme kvůli alergii apod. Pokud se vám tedy na vašem psovi něco nezdá, máte nějaký problém, který delší dobu odkládáte, ale tušíte, že by mohl dělat paseku, možná zvažte, zda to není něco, co by bylo dobré vyřešit právě ještě před příchodem miminka. 

 

Starost o psy v době porodu

Tady samozřejmě opět záleží, jaká je konkrétně u vás situace. Otázka, kdo se postará o psy v době porodu je ale zřejmě jedna z těch, která se bude týkat úplně všech nastávajících rodičů. Samozřejmě záleží, jaký máte přístup k porodu, zda se např. chystáte rodit doma, zvažujete možnost ambulantního porodu nebo máte naopak z nějakého důvodu naplánovaný císařský řez apod.
Tak jako tak je za mě třeba počítat s tím, že porod je v drtivé většině případů věc, kterou prostě nenaplánujete. Tohle téma jsme tedy pojali tak, že máme domluvu s mámou, která se o psy bude v době naší nepřítomnosti starat. Někdo může např. Řešit převoz psů k člověku, který bude o psy pečovat, my jsme se rozhodli pro variantu, že pejsci zůstanou ve svém známém prostředí a mamka se za nimi přesune k nám domů. Je fajn myslet např. na to, jak se ten člověk k vám dostane, pokud nemá auto, protože můžete odjet během noci. Jak to uděláte, pokud máte psa se separační úzkostí nebo jakýmikoliv specifickými potřebami, zda člověk, který bude o psy pečovat ví, jak to u vás probíhá, jestli třeba máte psa lovce, kterého nesmí pustit při venčení z vodítka, kde najde veškerou psí výbavu atd.

 

Krmení

Rada, kterou jsem od svého okolí slýchala v těhotenství hoooodně často zněla – hlavně si navař do mrazáku a všechny z okolí popros, ať ti spíš než osmnácté chrastítko a šedesáté bodýčko po porodu přinesou jídlo. A jo, dokážu si představit, že v tu chvíli víc ocením pořádný domácí vývar než cokoliv jiného :-D.
Z toho jasně plyne, že pokud se chystáme na to, ať máme co nejjednodušší krmení sebe samých, pojďme se taky připravit na to, že naši pejsci budou mít i s příchodem dítěte pořád potřebu stejně naplněné misky. Jestli krmíte granulemi, je to v tomhle případě trochu jednodušší, protože barfaři budou muset část mrazáku oželet právě na maso pro psy a tím pádem se tam vejde míň těch vývarů pro ně! Na tomhle místě bych znovu jako v době dovolených apelovala na to, že pokud se chystáte v souvislosti s krmením dělat jakékoliv změny, vyzkoušejte je předem. Strategie – dám psa na barfu na hlídání po dobu porodu kamarádce a nabalím mu konzervy, které pes v životě nejedl, ať nemusím řešit maso – se může pořádně vymstít, zvlášť pokud má pes citlivé zažívání.

Pokud barfujete a o psy se bude starat člověk, který neví jak na to, určitě mu připravte nějaké instrukce nebo návod, v ideálním případě nabalíčkujte maso, aby vždy vytáhl jen konkrétní balíček, rozmrazil ho a hodil do misky. Mě v tomhle ohledu vytrhla trn z paty spolupráce s firmou Ledano, která přišla jako na zavolanou zrovna v tomhle období. Dováží do ČR německou značku Graf Barf, což je naprosto skvělá volba právě pro ty, kteří chtějí mít barfování co nejjednodušší. V jednom pytli najdete v menších kostkách kompletní menu, takže jen vysypete požadované množsví do misky, rozmrazíte a krmíte. Žádné řešení poměru maso kosti vnitřnosti apod. Mám tedy v mrazáku připravených právě několik balení tohohle barfu a máma to v době mého porodu bude mít doma jednoduché, jak kdyby jen nasypala granule do misky,  a psi přitom budou jíst pořád maso, na které jsou zvyklí. 

 

Výbava

Společně s příchodem miminka přijde do domácnosti i více či méně věcí navíc. Jsou psi, kteří tohle absolutně neřeší. Zvlášť s příchodem prvního dítěte  do domácnosti ale přijde více změn a za mě je rozhodně fajn je trochu naředit do většího časového úseku. Někdy totiž výbava zasáhne i to uspořádání, které se psa přímo týkalo. My jsme např. trochu měnili organizaci jízdy v autě, a proto autosedačku vozíme trochu jako blázni už teď. Chceme, aby si pejsci zvykli, kdo bude kde jezdit po porodu. Pokud třeba plánujete dávat do ložnice postýlku, může se stát, že bude potřeba dát ji na místo, kde byl doteď pelech pro psa. I v tom případě mi přijde fajn sestavit ji dříve a na nové uspořádání pejska aspoň trochu připravit.
Stejně tak doporučuji zauvažovat nad tím, jak budete asi řešit venčení s dítětem. Plánujete jen nosit nebo naopak využívat kočárek? Zvlášť pro reaktivní psy může být tohle velké téma a tak možná bude potřeba být tak trochu za blázny a zamakat na tréninku ještě před porodem, s prázdným kočárem. 

 

Změny

V některých domácnostech už předem víte o změnách, které nastanou po narození dítěte a přímo se dotknou psa. Má váš pes teď volný přístup na gauč, ale víte už teď, že po porodu ho tam nebudete chtít pouštět? Spí s vámi pes v posteli, ale víte, že tam s vámi po porodu bude i miminko a psa chcete z jakéhokoliv důvodu naučit spát v pelechu? Může se samozřejmě stát, že pes zvyklý spát v posteli během jednoho dne pochopí, že už tam má vstup zakázaný a nebude to absolutně řešit. My osobně jsme ale zrovna tohle téma doma probrali už několik měsíců před porodem a Baboo, která byla zvyklá v posteli spát s námi, jsme připravili na to, že teď se situace a pravidla mění. A jsem za to moc ráda, protože to trvalo několik týdnů. 

 

Režim

U poslední věci si nejsem úplně tak jistá, nakolik je to jen pro můj lepší pocit a nakolik psům může reálně pomoct, zase bude hodně záležet pes od psa. Nicméně v posledních pár měsících jsem taky rozvolnila režim krmení a venčení. Částečně se to stalo přirozeně, částečně jsem záměrně např. Přestala krmit v jeden konkrétní čas a interval, ve kterém se např. ráno venčí se taky zvětšil. Říkám si, že s příchodem miminka bude mnohem těžší dodržovat zaběhlou rutinu a pokud na to budou psi zvyklí předem, je menší šance, že by je to potom nějak víc rozhodilo.

 


Jestli vás zajímá víc podobných příspěvků, článků a tipů do života se psem, budu se na vás těšit na Instagramu!


Přidejte se do Pejskárium fanklubu na Herohero! To je česká platforma, díky které můžete v ceně jednoho kafíčka měsíčně podpořit moji tvorbu a vznik podcastů. Na oplátku dostanete vstup do kompletního archivu bonusových materiálů a spoustu dalších výhod :-).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.