Spousta doplňků ke krmení, které dáváme psům jsou zároveň ty, které možná máme doma pro sebe a tak je škoda toho nevyužít!
Jedním z nich je i lněné semínko, tak se dneska pojďme podívat, k čemu je dobré, jak ho používat a v jakých variantách ho seženete!

 

Len setý

Len je hodně stará kulturní plodina, já si sice časové údaje moc nedokážu představit, ale fakt, že bylo zjištěno, že se do lněného plátna zavinovaly už mime faraonů dokládá, že když píšu hodně, je to fakt hodně!
Má dva základní užitkové tipy a to přadný a olejný. Přadný se pěstuje především kvůli produkci stonků, ze kterých se spřádají vlákna a semínka jsou jen vedlejším produktem. Naproti tomu ten olejný se pěstuje právě kvůli semenům a jejich následnému použití v potravinářství, krmivářství a technickým účelům.

I lidé používají semena a olej, semena třeba do různých chlebů nebo pro větší nutriční hodnotu jídel, olej třeba do salátů anebo na vnější použití na pleť, masáže atd.

Lněné semínko pro psy

K čemu je dobrý ve výživě psů?

  • lepší trávení
  • proti zácpě
  • prevence srdečních a cévních onemocnění
  • pro zdravou kůži a srst
  • olej do krmení částečně odpuzuje klíšťata

 

Vnější použití

  • zábaly na pohmožděniny
  • obklady na popáleniny
  • jiné zábaly a obklady

Jestli budete používat lněný olej třeba na otlaky, myslete na to, že psům se světlou srstí ji může trochu zabarvit.

 

Jak ho upravit?

– pomlít nebo rozdrtit (zdroj vlákniny)

– povařit (vytvořený sliz zklidňuje zažívání)

– namočit (šetrnější metoda než vaření, ale trochu zdlouhavější)

 

Skladování

Jelikož je lněné semínko celkem citlivé na skladování, semínka drťte jen v menším množství ne moc dlouho dopředu, aby vám nežlukla. Uvařené semínko se slizem spotřebujte do tří dnů.

Olej určitě skladujte v lednici a moc neotálejte s jeho spotřebou, mohl by totiž taky žluknout.

Mleté nebo celé lněné semínko můžete skladovat v mrazáku.

Jak ho dávkovat?

Cca jedna kávová lžička na 10 kg hmotnosti. Pokud dáváte poprvé, dejte psovi semínka raději méně, může totiž kvůli vysokému obsahu tuku působit projímavě. Vždy je tedy lepší začít s malým množstvím, počkat, jak na něj pes reaguje a teprve potom případně zvýšit.

 

Kde ho sehnat?

Určitě není nutné kupovat speciální lněné semínko pro psy, použít můžete klidně to, které máte doma pro sebe. Já kupuji lněné semínko třeba v DM drogerii, kde seženete i lněný olej.

Dala jsem ale dohromady i pár psích e-shopů, kde semínko nebo olej seženete:
Dokonalá láska
Psí hrátky
Pejskovice
Dromy
Canvit

Pamlsky

Spoustu receptů na domácí pamlsky pro psy najdete třeba na pinterestu nebo v různých psích kuchařkách. Já mám kuchařku Neštěkej a jez! a tam jsou třeba recepty na banánovokokosové tlapky se lněným semínkem nebo ovocné plátky.

 

Budu moc ráda, když mi dáte do komentáře vědět, jaké zkušenosti s lněným semínkem máte vy, jestli ho do krmení přidávate, třeba i ve formě oleje a jestli vašemu pejskovi k něčemu pomohla 🙂

 


Chcete ode mě dostávat pravidelnou dávku inspirace, novinek a zajímavostí?
Tak přijďte na Instagram! 🙂

 

 

Zdroje:
NOVOSÁDOVÁ, Kateřina. BARF: krmení psa přirozenou stravou. Praha: Plot, 2011. ISBN 978-80-7428-062-7.

ACHNER, Heike. Přírodní lékárna pro psy: nejlepší prostředky pro svépomocnou léčbu. Přeložil Jana DUŠKOVÁ. Praha: Plot, 2017. ISBN 978-80-7428-310-9.

KRÁLOVÁ, Katarína a Kristina ŠEMBEROVÁ. Neštěkej a jez!. Praha: Food Studio, 2018. ISBN 978-80-907108-0-1.

FRITZ, Julia. BARF: syrová strava pro psy. Přeložil Lea SMRČKOVÁ. Praha: Knižní klub, 2016. ISBN 978-80-242-5238-4.

VFU

 

2 Replies to “Lněné semínko

  1. thank you for writing this article, there are a few sentences that I agree with and there are some things that I might want to ask, from some aspects, are you an author? because your writing in some of these articles is very good and can bring readers to a new opinion.. Opravdu miluji vaši perspektivu. Dobrá práce!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.