Jaro je samozřejmě doba, kdy se v každé diskuzi, facebookové skupině, stránce a reklamě řeší antiparazitika.
Srovnání toho, jaký je rozdíl mezi pipetou, obojkem a tabletou je po internetu určitě fúra. Já se ale snažím koukat i po ne tolik známých možnostech a o řadě přípravků jsem sama neslyšela, takže jsem se rozhodla sepsat pár druhů “netradičních” způsobů ochrany před hmyzem pro naše mazlíčky.
Jelikož ale samozřejmě není v mých silách vyzkoušet všechno, ráda bych vás poprosila o váš názor a zkušenosti do komentáře :-). Máte s některým způsobem ochrany např. před klíšťaty, který zmiňuji zkušenost? Napište mi jak vám funguje, jaké v něm vidíte výhody a nevýhody, případně jestli používáte něco, co jsem v článku zmínit úplně zapomněla :-).
Článek berte jako přehled různých možností, nezabředávám do úplných detailů ohledně principu fungování některých přípravků, to by bylo na delší povídání :-).
Tentokrát se zaměříme na přípravky a vychytávky, které můžete koupit.

 

Jak chránit psa před klíšťaty a blechami?

1) Jantarový obojek

O jantarových korálcích pro děti fungujících proti bolesti při růstu zubů jsem slyšela, ale jantarový obojek pro psy pro mě byl úplná novinka.
Jantarové korálky jsou vhodné pro pejsky i kočky a fungují údajně díky vůni a elektrostatickému náboji, který se přenáší na psí srst. Ani jedno z toho pejsek nevnímá, ale klíšťata a blechy ano.
Obojky jsou vyrobeny z baltského jantaru, což je mineralizovaná pryskyřice s podílem kyseliny jantarové.
Určitě je třeba dbát na bezpečnost, pokud budete jantarový obojek používat pro kočku, ujistěte se, že je opatřen nějakým zabezpečením pro případ, že by se kočka třeba zasekla někde na stromě.
Dobu účinnosti:  konkrétně napsanou jsem ji nenašla, nicméně se uvádí, že by se měl každé dva týdny umýt pod vlažnou vodou a nechat na sluníčku

Cena: pohybuje se okolo 300 až 500 Kč

Kde to sehnat:
Např. Jantarový obojek

2) Sprej

Jeden z běžných způsobů, jak chránit pejska před klíšťaty, blechami a dalším hmyzem. Vybírat můžete mezi “chemickou klasikou” a přírodními spreji. Výhodou přírodních produktů je, že se často dají používat i pro lidi včetně malých dětí, takže máte vždycky při ruce přípravek vhodný pro celou rodinu. Někteří psi ale nanášení spreje nesnáší, takže je dobré buď pejska na sprej a jeho zvuk zvykat, nebo zvolit jiné řešení. Možná trochu nevýhoda spreje je, že zpravidla nemá tak dlouhodobý účinek, takže si musíte čas od času vzpomenout a ošetření zopakovat.

Cena: 200 až 500 Kč

 

3) Šátky a oblečky

Šátky a oblečky s technologií Insect Shield fungují ve světě už docela dlouho a používají se také pro turisty, sportovce, rybáře ale i děti. U nás zatím moc známé nejsou, nicméně seženete šátky, oblečky i deky.
Tkanina je napuštěná permethrinem, takže se nejedná o přírodní řešení, nicméně oproti klasickým obojkům a pipetám mají neskutečnou výhodu, protože šátek či obleček nasazujete jen na procházky a můžete je tak využívat třeba v případě, že nechcete mít na psovi nonstop nasazený obojek, nebo je váš parťák citlivý na jiná běžná antiparazitika. Účinná látka se v tomhle případě totiž nevstřebává do organismu. Vydrží až 70 pracích cyků, takže se nic neděje, pokud se pes ušpiní a potřebujete šátek vyprat. Tyhle věcičky nejsou vhodné, pokud máte doma nebo na zahradě kočku, která je v době nošení šátku se psem v blízkém kontaktu. Oblečky samozřejmě nijak nehřejí, jsou hodně lehoučké a prodyšné.

Cena: Šátek cca 350 Kč

Kde to sehnat?
Např. Rebel Dog

 

4) Kapky

Tenhle způsob mám vyzkoušený a jsem s ním spokojená, nicméně vím i o pejscích, na které pro změnu nefungoval vůbec. Kapky má třeba německá firma CdVet (mimochodem dělají komplet přírodní produkty na všechny možné neduhy od problémů s klouby přes močové cesty a také doplňky pro barfování). Kapky se natírají na ušní chrupavku, ze začátku třeba každý den, po nástupu účinku cca jednou týdně. U velkých nebo hodně chlupatých psů je možné kapat i mezi lopatky a u kořene ocasu. Někomu by mohla vadit přítomnost tea tree oleje, ale dělá se i levandulová varianta bez tea tree. Obojí je bezpečné i pro lidi a malá lahvička vydrží opravdu na dlouho.

Cena: cca 400 až 500 Kč

Kde to sehnat?
Např. Baron

 

5) Šampon

Šampony se opět dělají i v přírodní verzi a oceníte je hlavně v případě, že je váš mazlík napadený blechami, roztoči, nebo jinými breberkami, které se v srsti vyskytují ve větším množství. Také to může být účinné řešení, když si vezmete pejska z nevhodných podmínek, který potřebuje základní údržbu. Antiparazitní šampony by měly mít vyvážené pH, aby zbytečně nezatěžovaly kůži a srst i při častějším používání, ale osobně je vnímám jako trochu nepraktické. Jednak si myslím, že tak jako tak časté koupání s přípravkem není nic moc a potom, u psů s delší srstí bývá koupání fakt očista a děsně mě z toho bolí záda 😀

Cena: cca 100 až 400 Kč
Kde to sehnat?
Např. Psí hrátky

 

6) Repelentní pudr

Repelentní pudr je další méně známá varianta a jeho velká výhoda je, že se hodí pro zvířata, která nesnesou zvuk spreje nebo kapání do uší. Dá se koupit v psí i kočičí variantě, zvlášť pro kočky se mi to zdá jako super řešení.
Účinkuje hned po aplikaci a používat se musí cca jednou až dvakrát do týdne, hlavně na místa, kde se klíšťata a jiní hmyzáci usazují nejraději.

Cena: cca 200 Kč

Kde to sehnat?
Např. Mazlíčkův ráj

 

7) Ultrazvukový odpuzovač

Další neinvazivní řešení, funguje na principu vysílání ultrazvukových vln, které by měly zabraňovat uchycení se parazita na kožichu psa nebo kočky. Přívěsek funguje do vzdálenosti 1,5 metru a to neustále po dobu až 10 měsíců po aktivaci. Je vhodný i pro staré, nemocné psy nebo březí feny.

Cena: 300 až 500 Kč

Kde to sehnat?
Např. VetVlček

Jaký tip antiparazitika a jaká značka se nejvíc osvědčila vám? Napište mi do komentáře!
A jestli ještě nesledujete Pejskárium na Instagramu nebo Facebooku, šup tam!
Tento článek není sponzorovaný žádnou ze zmiňovaných firem.

 

12 Replies to “Přírodní a “alternativní” antiparazitika

  1. Roky jsme používali obojek Foresto se kterým nebyl problém /pes Beagle/, ovšem rozrostli jsme se o štěndo STB a hledali jsme něco netoxického, tak jsme zariskovali a šli jsme do ultrazvukového odpuzovače. Jsem překvapena, protože nám to opravdu funguje. Za 14 dní jsme měli 3 klíšťata /předtím 1-2 klíšťata denně/, přívěšek byl na obojku, když jsme přišli z procházky tak šel dolů, tak asi proto. Teď necháváme pořád i v noci a klíště žádné. Trošku mi vadí, že není vodotěsný, ten náš bulík co se oteplilo je pořád ve vodě. Stane se, že v kožichu najdu klíště, ale nepřisaje se, je takové oblblé a pořád chodí dokola. Bála jsem se, že bude vadit ten ultrazvuk, ale oba pesani jsou v pohodě.

    1. Tyjo, tak to je skvělá zpráva! Už jsem na něj slyšela víc pozitivních ohlasů, tak to určitě zkouší za vyzkoušení! Jak jste letos spokojení s Forestem? Hodně jsem četla, že letos nefunguje tak dobře jako v předcházejících letech, jestli si na něj ty potvůrky nezvykly…

        1. My jsme měli zatím každý rok Foresto a fungoval výborně. Raději bych ale také něco méně agresivního.

          1. Foresto je už pár let na špičce co tak pozoruji, my bohužel žádný obojek dávát nemůžeme, takže jsem musela vybírat jen z těch přírodních variant a naštěstí nám to funguje 🙂

  2. Ja pridavam roky ke krmeni pangamin a narazila jsem letos na tenhle prir. doplnek ke krmeni LupoZeck – proti klíšťatům 675g, a jeste jsem objevila
    “Antiparazitný bylinný obojek ARAVA” a jejich pipety, tak uvidime, jestli to letos bude nase ucinna zbran.

  3. Zdravím, mám AUO, je to milovnice vody. Takže obojek, kapky, olejíčky v jejím případě vyhozený peníze. Když měla obojek Foresto, tak se neustále drbala. Nejvíce se děsím blech. Tak jsem po dlouhém hledání informací na webu přistoupila k tabl. NexGard 🫣 blecha žádná a pochodující klíště sem tam seberu přímo ze srsti a občas se teda i zakousne a umře, což není zn. ideál, to vím….

  4. Dobrý den mám 7 měsíční stěně australského ovčáka.Fenku bez papíru.Máme podezření na MDR1.Po aplikaci antiparazitniho přípravku.Cheme nechat udělat genetické testy .Máme ještě nechat udělat i jiné genetické testy na choroby.Pomůže nám to treba aspoň v tom,ze by jsme věděli na co se máme zaměřit,kdyby tam byl treba nějaký pozitivní na oči,tak ze by se to hlidalo u nějakýho specialisty na oči.Děkuji za odpověď. Patrik Brož

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.