Rozhovor na téma psí stomatologie jsem plánovala už dlouhou dobu, proto mám velkou radost, že si na Pejskárium udělala čas paní veterinářka – stomatoložka MVDr. Vladěna Štrosová. V rozhovoru odpověděla na všechny otázky mé, i ty, na které jste se ptali vy sami přes Instagram.
Tak se do toho pojďme pustit a nezapomeňte mi do komentáře napsat, jak pečujete o zuby svého pejska vy 🙂
1) Co vidíte jako nejčastější chybu, kterou pejskaři dělají a má negativní vliv na psí zuby?
Jako nejčastější chybu, kterou pejskaři – tedy chovatelé a majitelé psů dělají vidím v tom, že zuby svým psům nekontrolují. Samozřejmě je spousta uvědomělých majitelů, těch se rozhodně nechci dotknout. Pes je tvor, který chce dělat svému páníčkovi radost, a to za každou cenu. Nedbá na počasí, na náladu, na nebezpečí a bohužel ani na bolest, kterou mu onemocnění zubů nebo tlamy může způsobit. Často se stává, že majitel přijde se psem na vyšetření až když je onemocnění zubů nebo dutiny ústní výrazně pokročilé. Pes si neřekne, že ho bolí zub a nepřestane žrát, dokud to jen trochu jde.
2. V poslední době jsou velkým trendem na kousání různé parůžky – jaké jsou jejich klady a nevýhody?
Téma okusování parůžků je mezi pejskaři velmi kontroverzní. Rozděluje je na dva tábory – jedni tvrdí, že je to to nejlepší, co mohou dát psovi na okus a druzí jsou zásadně proti. Dokonce i mezi veterináři existují podobné názorové rozdíly. Já můžu říct názor veterináře, který se veterinární stomatologií zabývá více než 15 let a jehož názor je podpořený i zahraničními autoritami v oboru veterinární stomatologie.
Hned na začátku bych chtěla upozornit na fakt, že pes není hlodavec -nemá zuby, které mu neustále dorůstají a které je potřeba obrušovat. Sklovina je sice nejtvrdší tkáň v těle psa, ale také tenká a křehká, vrstva skloviny se pohybuje se kolem 0,5 mm, na hrotech korunek špičáků pak maximálně 1 mm. Neustálým otěrem o tvrdé předměty, jakými parůžky rozhodně jsou, se sklovina obrušuje . Často mají psi, kteří okusují parůžky, obroušené hroty zubů, v některých případech dojde až k otevření dřeňové dutiny a odhalení zubní dřeně. Někteří psi jsou tak vášniví okusovači, že se snaží parůžek rozkousnout a sežrat. Pokud mají silný skus, může se stát, že zub nevydrží a praskne. Neříkám, že se to děje pouze po okusování parůžků. Parůžky jsou ale věc, kterou jim sám nabídne majitel, a to ze zdánlivě dobrých důvodů. Jedním z nich je, že si pes čistí zuby a druhým je, že se pes zabaví. Účinnost zubní hygieny pomocí parůžků je velmi diskutabilní a zajištění zábavy s rizikem poškození zubů je nepochopitelné.
Veterinární stomatologové tvrdí, že „čímkoli se praštíte do kolene a bude vás to bolet, není pro psa vhodná hračka ke kousání“.
A jaká je rada pro majitele, kteří fandí parůžkům? Snad jen aby kontrolovali zuby psovi denně a v případě poškození zubů je nechali včas ošetřit.
3. Jak se díváte na různé dentální tyčinky, fungují, nebo je to spíš marketingový tah?
Dentální tyčinky mají v zubní hygieně psů své místo. Řadí se mezi pasivní metody odstraňování zubního plaku. Účinnost jednotlivých tyčinek se liší, a to vzhledem k jejich složení a tvaru. Někteří výrobci mají provedené klinické studie, kdy je jasně prokázáno, že se hromadění zubního plaku a tvorba zubního kamene výrazně snižuje. Při výběru vhodné dentální tyčinky je dobré pátrat po složení, právě po existenci klinických studií a po certifikaci autorit z kruhů veterinárních stomatologických společností.
Jak jsem se zmínila, dentální tyčinky jsou pasivní metodou udržování zubní hygieny u psů a slouží jako doplněk k aktivním metodám, jako je čištění zubů zubním kartáčkem. Samotné používání dentálních tyčinek bych přirovnala účinností k používání žvýkačky místo čištění zubů zubním kartáčkem u lidí. Je dobré si uvědomit, že dentální tyčinkou se odstraní zubní plak jen ze zubů, které pes k jejímu kousání používá. Důležitý je také normální skus psa. Pokud pes trpí vadou skusu nebo má některé zuby rotované, skus nepracuje správně a proto ani použití dentální tyčinky není tak účinné.
4. Má vůbec smysl pejskovi čistit zuby kartáčkem?
Čištění zubů zubním kartáčkem patří mezi aktivní metody udržování zubní hygieny jak u psů, tak i u lidí. Jakmile se psovi tvoří vetší množství zubního plaku a tím i zubního kamene, je určitě vhodné čistit zuby kartáčkem. Žádná jiná metoda, kterou může majitel použít, totiž není schopna uchránit psa před vznikem zánětu dásní a nástupem parodontitidy. Pokud si člověk pořizuje pejska, je určitě vhodné ho na manipulaci v tlamě a čištění zubů trénovat již od útlého věku.
5. Tenisák – asi nejoblíbenější hračka spousty psů. Je pro psí zuby bezpečný?
Používání tenisáku hře může představovat riziko v podobě poškození zubů. Tenisový míček je určený ke hře tenisu. Jeho povrch je vyrobený z materiálu, který zabraňuje klouzání po hracím povrchu. Je hrubý a pro zuby abrazivní, podobně jako drsná plocha houbičky na nádobí. Navíc se na jeho povrch lepí kamínky, prach a písek. To je další faktor, který poškozuje zuby psa. Někteří psi jsou dokonce schopni tenisák rozkousat a spolknout – guma uvnitř tenisáku v kyselém prostředáí žaludku ztvrdne a způsobí obstrukci v trávicím traktu.
6. Co nejvíce psům kazí zuby?
Nejvíce psům kazí zuby zubní plak. Již po několika málo dnech zubní plak mineralizuje a vzniká zubní kámen. Na jeho drsném povrchu snadněji ulpívá další vrstva zubního plaku a tak stále dokola. Čím silnější vrstva zubního plaku a kamene je, tím více agresivních bakterií, které dokážou překonat dásňový žlábek, narušují spojení zubu s okolní tkání a vzniká parodontitida.
7. Dá se zubní kámen odstranit jinak než zákrokem v narkóze? Jak často čistit pejskovi zuby?
Ideální je čistit zuby psovi denně. U některých vážnějších onemocnění dutiny ústní se musí zuby čistit i 2x denně. Pokud je ze strany majitele (většinou čas) nebo psa (trpělivost a spolupráce) problém v čištění zubů, pak je vhodné nechat jednou za čas (podle stavu zubů) zuby vyčistit profesionálně. Nejedná se však o pouhé odstranění viditelného zubního kamene. Profesionální zubní hygiena spočívá především v pečlivém vyšetření zubů pomocí parodontální sondy a ještě lépe zubním rentgenem. Toto vyšetření je nutné k určení, které zuby jsou zdravé, které je potřeba léčit a ty, které je nutné vytrhnout. Pokud se pouze odstraní zubní kámen z viditelné části zubu, jedná se jen o kosmetický, nikoli léčebný výkon. Zubní plak a zubní kámen, který je pod dásní, dál skrytě ničí zuby a parodontální onemocnění navzdory zdánlivě čistým zubům postupuje. Následuje odstranění zubního kamene jak z povrchu zubů tak i z oblasti pod dásní. Někdy je nutné dásňový žlábek vyčistit důkladněji a poté ho vypláchnout – pokud se nevypláchne, neodstraní se jemné částečky zubního kamene.
Aby bylo takové ošetření smysluplné, je zapotřebí určitá míra sedace nebo anestezie. Pokud je nutné některé zuby vytrhnout, pak je zapotřebí anestezie s posílenou analgetickou složkou.
Cílem profesionální zubní hygieny není tedy jen odstranění zubního kamene, ale ošetření zubů tak, aby bylo smysluplné (když už musí pes podstoupit anestezii) a zpomalil se nástup parodontitidy.
8. Jaké pasty na zuby pro psy jsou nejlepší? Jsou vůbec potřeba?
Zubní pasty pro psy existují. Na trhu je jich mnoho. Některé zubní pasty mají abrazivní složku, některé mají enzymatickou složku. Všechny zubní pasty pro psy mají ale společné to, že neobsahují fluor (po něm psi zvrací), jsou nepěnivé a jsou ochucené. Pokud majitel zvládá pečlivě čistit zuby, není zubní pasta potřeba – může si na kartáček dát třeba lososový olej, šťávu z oblíbené konzervy apod. To je dobré ve fázi učení na čištění zubů.
9. Jak se díváte na používání různých olejíčků a doplňků stravy pro zdravější zuby?
Olejíčky a různé potravní doplňky určené k zubní hygieně u psů bych zařadila mezi pasivní metody – pokud se aktivně mechanicky a pravidelně neodstraňuje zubní plak, nemají velký význam a slouží jako doplněk k čištění zubů. I přes mnohdy velkou reklamní kampaň nemají zázračný efekt. Bohužel výrobci a prodejci cílí na skupinu majitelů, kteří slyší na zázračnou metodu bez nutnosti anestezie a doporučují tyto přípravky i u psů, kteří trpí pokročilým onemocněním parodontu a kde tyto přípravky rozhodně nepomůžou. Jediné pozitivum vidím v tom, že pokud člověk natírá olejíčkem zuby a dásně, pak lépe kontroluje dutinu ústní a snad i částečně mechanicky odstraní vrstvu plaku.
Za všechny odpovědi moc děkuji MVDr. Vladěně Štrosové! 🙂
Veterinární ordinace Rozárka, Hradec Králové
Facebook – Veterinární ordinace Rozárka
Veterinární stomatologie a prevence
Do komentáře mi nezapomeňte napsat, která informace pro vás byla úplně nová!
A jestli ještě nesledujete Pejskárium na Instagramu nebo Facebooku, šup tam!
Moc zajímavý článek,určitě i pro mě užitečný, nevěděla jsem že je tenisák pro psa nebezpečný a já spíš psovi zuby nečistím, ale teď určitě začnu 🙂🙂
Tak to je paráda! Jsem moc ráda, že ses dozvěděla něco nového 🙂 Pozdravuj hafana 🙂
Ahoj, tvoje články jsou super, jsou velmi zajímavé a vždy se dozvím spoustu užitečných rad a tipů 🙂
Mému pejskovi čistím zuby kartackem a pastou už asi rok, čištění zubů moc rád nemá ale vždy se těší na dobrou pastu, takže čištění zvládáme docela v pohodě.
A zajímalo by mě jak se staras o zoubky tvých holek? 🙂
Děkuju moc, jsem ráda, že se Ti líbí! 🙂 Musím přiznat, že já sama mám v péči o zuby pejsků velké mezery, naštěstí holky mají zoubky krásný. Wikinka je krmená masem a dostává občas veliké klouby na okus, tak možná je to i tím, nicméně nijak zvlášť o ně nepečuju. Adina, kterou má moje mamka má se zuby docela problém, dělá se jí zubní kámen a hodně jí páchne z hubičky a tam jsme zkoušeli olej od Dokonalé lásky a ten zafungoval suprově 🙂
Uzasne,děkuji paní doktorce ,že nás tak podrobné informovala o zubech našich miláčku.
Nová informace pro mě je tenisák,vůbec jsem nevěděla,že může být tak škodlivý,i když asi můj Samík to cítí,protože je rád nemá ,ale má kamaráda zlatého retrívra,který si klidně nacpe 3 do pusy a nepustí je,dokud je nezničí.
Jsem moc ráda, že se hodil! 🙂
Doporučuju sušenou mořskou řasu kelpu. Opravdu na zubní kámen pomáhá. Můj pes ji ale nechce jíst nasypanou na granulích, tak jsem objednala hračku ve tvaru zubního kartáčku Odkaz pomažu ho trochou paštiky a posypu kelpou. Už po 14 dnech je vidět rozdíl. Hračku Andymu půjčuju na 10 minut denně aby pro něj zůstala zajímavá.