Článků  “Jak zvládnout Silvestra se psem”, “Jak uklidnit psa na Silvestra” apod. jsou mraky a popravdě jsem dlouho přemýšlela, jestli další vůbec tvořit. Pak jsem si ale říkala, že téměř vždycky je to jen část celé „problematiky“ a že nebude od věci shrnout to ze všech možných stran a dát vám tipy na další zajímavé zdroje, které jsem objevila. Jelikož je článek delší než obvykle, v následujícím seznamu se můžete snadno proklikat jen na část, která vás zajímá.

 

Co všechno tu najdete?

 

Den před Silvestrem už je tak trochu s křížkem po funuse, pojďme si to říct na rovinu. Pokud totiž chcete se psem systematicky pracovat na odstraňování strachu z petard, rachejtlí a jiných zvuků, museli byste začít několik měsíců dopředu. Teď je však ideální doba dát si novoroční předsevzetí, že v novém roce na tom zamakáte a příští silvestr nenecháte nic náhodě a půjdete do něj společně připraveni, s o to větším klidem.

 

Jak zvykat psa na ohňostroj?

Klíčovými pojmy pro zvykání na stresující podněty, ať už je to foukání na čumák nebo právě strach z ohňostrojů jsou desenzitizace a kontrapodmiňování. Zní to děsně složitě, co? Co tyhle pojmy vlastně znamenají?

 

Desenzitizace = snižování přecitlivělosti na podnět

Spočívá v tom, že zvíře vystavujeme pro něj nepříjemnému stimulu ve velmi nízké intenzitě, kterou postupně navyšujeme, tzn. pokud je pes citlivý na určitý zvuk, vystavujeme ho tomuhle podnětu na téměř nepatrné úrovni a postupným tréninkem zvyšujeme hlasitost. Představit si to můžete i na tréninku strachu z vysavače – nejdříve necháváme vysavač vypnutý a v takové vzdálenosti, že je pes schopný vnímat nás a soustředit se, postupně zvyšujeme obtížnost.

 

Kontrapodmiňování = spojení spouštěče nežádoucího chování s něčím příjemným (většinou jídlo nebo hračka)

Mění asociace a očekávání psa v souvislosti s konkrétní situací nebo podnětem tak, aby na něj nereagoval nežádoucím způsobem. Tedy snažíme se psovi vysvětlit, že ten který strašák je spojen naopak s něčím, co pes miluje.

Kontrapodmiňování je pěkně vidět např. v tomhle videu:

 

Je to způsob, jakým pod dohledem trenéra můžete efektivně a hlavně šetrně psa zbavit strachu z různých věcí, nejen rachejtlí. Samozřejmě to však vyžaduje čas a trochu teorie, abyste nenadělali víc škody než užitku. Jestli tedy nejste v tréninku zběhlí a máte byť jen malé pochybnosti o tom, jestli byste zvládli postupovat správně, zkuste se nejdřív domluvit s nějakým trenérem, který vám celý postup vysvětlí a ideálně na vás bude aspoň čas od času dohlížet.

Kdyby vás tenhle typ tréninku zajímal víc, doporučuji mrknout třeba na tyhle knížky:

Poslušnost i bez vodítka
Trénink je rozhovor
Trénink je v hlavě

 

Při zvykání na zvuk petard a rachejtlí můžete použít nahrávky, na youtube jich najdete mraky, je ale potřeba myslet na to, že samozřejmě neudělají dokonalý obraz silvestrovské noci. Je potřeba je jednak pouštět na nějakém zařízení s aspoň trochu lepším zvukem, než jsou repráky v notebooku nebo mobilu a uvědomit si, že ohňostroje nejsou jen zvuky, ale taky pachy, světelné efekty apod.

 

Flooding aneb čemu se vyhnout?

V souvislosti s pojmy desenzitizace a kontrapodmiňování můžete někde narazit i na pojem flooding, což by se dalo popsat jako zahlcení podnětem. Vehnáno do extrému, se psem, který se šíleně bojí petard byste šli přímo na místo, odkud je vystřelují a drželi ho tam násilím tak dlouho, až by se přestal bát. Tahle praktika skrývá víc potencionálních průšvihů než pozitiva, takže vám doporučuji se jí vyhnout a postupovat radši dříve zmíněnými způsoby a hlavně, vezměte si na začátek k ruce někoho, kdo tréninku psů skutečně rozumí a bude vám na téhle cestě průvodcem, ať nenaděláte víc škody než užitku.

O tématu flooding si můžete víc přečíst třeba v tomto článku .

 


 

Co můžu dělat i na poslední chvíli?

Ač na systematické řešení je potřeba myslet ideálně už několik měsíců předem, jsou tu způsoby, které mohou vám a vašemu psovi pomoci kritickou noc přečkat aspoň částečně ve větším klidu, tak si je pojďme shrnout do pár bodů.

 

Respektujte volbu psa

Pokud se cítí bezpečně pod postelí, nebo třeba za prádelním košem, prostě respektujte tohle přání a nechte ho tam. Váš pes sám nejlíp ví, jaké místo mu dělá dobře.

 

Přizpůsobte prostředí

O světelných efektech a pachu už jsme mluvili, i ty psi samozřejmě vnímají. Na tomhle místě se nedá paušalizovat, ale pokud máte závěsy nebo žaluzie, doporučuji je zatáhnout a aspoň trochu tak zmírnit světelné efekty, které někteří pejsci vnímají opravdu intenzivně, většině pejsků i tahle maličkost trochu pomůže. Existují taky dokonce speciální aroma esence vhodné do difuzérů, kterými můžete psa podpořit aby se cítil lépe.

 

Zahrajte si na “dýdžeje”

Možná tomu ještě nevěříte, ale hudba má opravdu velký vliv, vždyť pes slyší až 35 krát lépe než my lidi. Vůbec se tedy nebraňte použití příjemné relaxační hudby. Na youtube opět najdete spousty playlistů určených „přímo pro pejsky“ a zase se odkazuju na mou oblíbenou Dokonalou lásku, která má speciální audioterapii přímo pro psy. Ta se dá koupit i v mp3 na poslední chvíli :-).

 

Nebuďte větší citlivka, než váš pes

Pojďme si zas sáhnout do svědomí, někdy jsme my lidé větší řešitelé než naši pejsci. Pamatujte tedy vždycky na to, že oni moc dobře vnímají naše rozpoložení a zkuste se sami hodit do klidu, zvlášť jestli už za sebou máte nějakou nepříjemnou zkušenost související s oslavami nového roku.

 

Venčete s rozmyslem

Pro někoho možná naprostá samozřejmost, ale hodí se připomenout, že na Silvestra je stejně jako na Štědrý den ideální pořádně vyvenčit a unavit psa už dopoledne. Tak si přizpůsobte program, vyrazte na nějaké ideálně klidné místo a užijte si společnou procházku. Jo a když už jsme u toho, hoďte tentokrát mobil do kapsy a využijte ten čas k tomu, že si aspoň v myšlenkách zrekapitulujete uplynulý rok, a to především v tom pozitivním slova smyslu. Co se vám povedlo? Jaké zkušenosti vás posunuly dál? A čeho byste chtěli dosáhnout v příštím roce?

 

Buďte přítomní

Po pár skleničkách sektu nebo v zápalu zábavy s přáteli jsem byla několikrát svědkem toho, že lidé úplně zapomněli vnímat svého psa, který v tu chvíli zrovna tolik potřeboval jejich podporu a pomoc. Jestli doma pořádáte párty, myslete na to, že ne všichni mají psi, dokážou se chovat s ohledem na jejich pohodu, a i vy možná někdy vypnete víc, než bylo v plánu. Je tedy dobré připravit pejskovi to zmiňované klidné místo, kontrolovat, že mu nikdo ze srandy nelije do misky prosecco a necpe chipsy a že třeba není v nějakém šíleném stresu. Za to podle mě ani sebelepší párty nestojí a měli bychom především předem zhodnotit, zda by se jí náš pes měl účastnit, nebo radši strávit tenhle večer třeba na chatě s dědou a babičkou, kteří si na oslavy nepotrpí.

 

Dovolte psovi zrelaxovat a zapojit hlavu

Jestliže se i během roku pravidelně věnujete aktivitám jako je hersenwerk a různé druhy hlavolamů a logických hraček, nebojte se je využít i v tomhle období. Samozřejmě je potřeba brát ohled na aktuální rozpoložení psa a zvolit jeho nejoblíbenější aktivity a hlavolamy, u kterých si je jistý v kramflecích a opravdu se dokáže uvolnit a zrelaxovat. Nebojte se tedy připravit na večer různé aktivity a hry, které váš pes miluje, mohou být totiž skvělým pomocníkem pro větší pohodu během večera.

 

Bandáž tellington touch

Tu jste určitě už v minulých letech několikrát zahlédli na Facebooku společně s tímhle obrázkem:

uklidňující bandáž pro psa

 

Je to jednoduchá technika, která na spoustu psů opravdu velmi dobře funguje a máte hned dvě možnosti, jak ji vyzkoušet. Tou první je vytvořit si ji sami pomocí nějakého obvazu nebo šátku. Pro přesný návod doporučuji podívat se na tenhle článek a hlavně upozorňuji, že výše zmíněný obrázek, který koluje internetem má jeden malý nedostatek a to ten, že bandáž by nikdy neměla mít uzel umístěný na páteři, ale pokud možno být zapnutá jiným způsobem, nebo aspoň zavázána třeba na boku (tam ale zase může překážet psovi při ležení).

Jestli sháníte jednodušší řešení, nebo už máte vyzkoušeno, že bandáž funguje, ale rádi byste pro psa měli něco podobného, co mu můžete nechat i když nejste doma nebo vzít kamkoliv na procházku atd, mrkněte se na vestu s názvem Thundershirt. Funguje na podobné bázi a i u nás je v prodeji, nemusíte pro ní lítat do ameriky 😊.

Bandáž můžeze taky kompinovat s hlazením uší podle Tellington ttouch. O téhle forme práce se psem dokonce existuje knížka – Tellington TTouch pro psy.

Bandáž i vestu popisuje také tohle video:

 

 

Aromaterapie, bachovky, homeopatie

Jestli mě sledujete nějakou dobu tak víte, že já jsem velký fanoušek různých alternativ. A po těch se můžete mrknout i vy.

S velkou radostí už několik let používám všechny možné přípravky od Dokonalé lásky a právě ta dělá i speciální oleje na zvládnutí silvestra i krizovou pomoc. Funguje jim navíc skvělá podpora na telefonu, takže pokud si nebudete vědět rady, určitě se tam neváhejte obrátit. Na jejich stránkách je o Silvestru hned několik článků, tak vás odkážu přímo na ně, nebo na skvělého průvodce přípravou na Silvestra, který letos vydali a je v něm řada užitečných informací.

Máte-li zkušenost s Bachovkami pak vězte, že i ty myslí na strach psů během ohňostrojů, najít je můžete třeba tady .

A pokud fandíte homeopatikům, i tam se najde něco pro tyhle příležitosti. Já osobně s nimi bohužel zkušenost nemám, ač věřím, že můžou pomoct a proto tu ani nedávám konkrétní odkaz nebo kontakt na člověka, jestli ale znáte nějakého profíka, který se homeopatií pro zvířata zaobírá, budu moc ráda, když se o to podělíte do komentáře.

 

Sedativa, uklidňovače, oblbováky

Tahle část je nesmírně důležitá – vyhněte se podávání jakýchkoliv léků bez konzultace s veterinářem, který psa zná a zná hlavně jeho zdravotní stav. A teď si tu větu přečtěte ještě jednou. Prostě žádné „hele tady je ještě sedalin ten jsme dávali Astorovi tak to zkusíme i pro nový štěně“ apod.

A to platí zejména pro všechny chemické přípravky a léčiva vázaná na předpis veterináře.

 

 

Vodítko, obojek, postroj

A to nejdůležitější – celý den mějte psa při venčení na vodítku a označeného, ať už se petard bojí, nebo ne. Existují opravdu mraky případů, kdy i pohodový pes náhle utekl a to si opravdu říká o průšvih. Čip je sice super, věc a jak víte, od nového roku ho stejně musí mít každý pes, ale pokud se váš pes ztratí, naprosto nejjednodušší a nejspolehlivější možnost je mít ho viditelně označeného pomocí známky, obojku s našitým číslem, adresářem atd. Já osobně mám už léta několik známek Red Dingo s rytím z téhle stránky a můžu je vřele doporučit, rytí je krásně vidět i poněkolika letech a známky vypadají pořád dobře. Skvělou volbou jsou taky obojky s našitými jmény a telefonem. Takové dělá třeba 4dox.
Jestli už je pozdě na shánění vyryté známky, najděte doma aspoň nějakou stužku a na tu lihovkou napište telefon a zavažte ji psovi za obojek. Pokud jste ve větším městě, v obchoďácích bývají často obuvníci a zámečníci, kteří dokážou vyrobit i známku na počkání.

 

Kontakt na pohotovost

Zvlášť máte-li doma extrémního nerváka, cítíte, že jste přípravu podcenili nebo je váš pejsek nemocný, a vlastně možná ani když nic z toho neřešíte, vždy je dobré mít u sebe kontakt na nejbližší veterinární pohotovost. Budu se opakovat, ale sama jsem několikrát řešila situaci, kdy byla potřeba, a věřte, že řešit ve stresu co dělat a shánět na internetu kontakty je opravdu nepříjemné. Proto se snažím vždycky mít připravený kontakt na nějakou pohotovost nebo nejbližšího veterináře na telefonu v okolí, kdyby cokoliv a moc to doporučuji i vám.


A teď se pojďme podívat, co dělat, když se to přece jen podělá a vy ztratíte nebo najdete psa.

 

Co dělat, když ztratím psa?

Štěstí přeje připraveným a vědět, co mám dělat v případě, že se mi nedej bože pes ztratí může opravdu ulehčit situaci. Existuje totiž spousta případů, kdy se hledání psa díky nesprávnému postupu zbytečně prodlužovalo a nebylo tak efektivní, jak být mohlo.

  • ihned informujte útulek, který spadá pod vaše město nebo obec, že psa hledáte a kam se případně mohou obrátit, kdyby ho někdo našel
  • ověřte si, že máte zapnuté vyzvánění na telefonu, ať vám někdo nevolá marně, kdyby psa našel
  • zaregistrujte hledaného psa na portál Psí detektiv – to je velmi účinná a rychlá forma, jak dát o hledání psa vědět, základní varianta je zdarma a do pár minut máte k dispozici jednak vytvořený plakát s hledaným psem ale taky jistotu, že už se rozbíhá pátrání minimálně na sociálních sítích
  • dejte vědět o hledání pejska i svým známým, zejména pokud se pes lekne, je možné, že se půjde schovat na místo, které zná. mně osobně se několikrát stalo, že nám v úleku naše fenka utekla a schovávala se na nedalekých místech, kam byla zvyklá chodit (k babičce do baráku, k tátovi do práce apod.)
  • sežeňte si pomocníky, rozhoďte sítě tam, kde je to možné, zmiňte se klidně pejskařům nebo maminkám s kočárem na procházce, které potkáte v okolí, pomozte o pomoc kamarády a blízké, i kdyby mělo jít jen o nasdílení příspěvku o hledání psa
  • vyvěste letáky v okolí ztráty nebo na místech, kde by se mohl pohybovat
  • informujte nejbližší veteriny

 

Co dělat, když najdu psa?

Pakliže najdete cizího psa a máte tu možnost, je ideální nejdřív se porozhlédnout po páníčkovi na vlastní pěst. Ušetříte mu tak stres s převozem, páníčkovi placení poplatku za umístění psa do útulku a navíc to dost možná bude úplně nejrychlejší varianta. Psa dejte na vodítko nebo nějakou šňůru (protáhněte např. pásek z kalhot obojkem), podívejte se, zda má známku s telefonem nebo jiné viditelné označení.

Potom ho můžete buď poslat do útulku, nebo nechat u sebe a hledat po své ose.

 

Dávám psa do útulku

  • zavolejte na příslušný útulek, který má ze zákona nasmlouvaný každá obec, případně městskou policii
  • popište, kde jste psa našli, co je to za plemeno, zda pes nebo fena a případně jakého stáří, postupujte podle instrukcí pracovníka útulku

 

Hledám na vlastní pěst

  • zavolejte do příslušného útulku, kde popíšete jakého psa jste našli a kde, sdělte, že psa zatím necháte u sebe a kam se může případně majitel obracet, kdyby psa v útulku sháněl, to bude totiž pravděpodobně jedno z prvních míst, kde ho bude hledat
  • vyfoťte pejska a nasdílejte ho do skupiny příslušného města nebo obce, případně můžete vyhledat skupinu, kde se sdružují pejskaři z daného místa (Např. najdu psa na Letné, příspěvek můžu dát do skupiny „Letenská parta“ a „Pejskaři Praha“), dost možná se stane, že někdo psa pozná, nebo bude dokonce jeho. do příspěvku vložte ideálně fotku psa, místo nálezu a hlavně kontakt na vás
  • zaregistrujte nález psa na portál Psí detektiv, ten má super systém a velký dosah, takže může s hledáním pejska velmi pomoct, psa můžete zaregistrovat jako nalezeného zdarma
  • vyvěste letáky s informací kde a jakého psa jste našli v okolí nálezu

 

Copak psi, ale co ti ostatní?

Blížíme se do finále a tady bych chtěla vysvětlit, co mě trápí ještě víc, než psi. A to jsou divoká zvířata. Ono totiž pokud budeme aspoň trochu s to si zjišťovat informace a vezmeme přípravu zodpovědně, dost pravděpodobně přežije náš pejsek silvestra bez úhony a my mu můžeme razantně pomoct.

Kdo ale pomůže zvířatům v přírodě? Pro ty je tohle období extrémní a velmi často život ohrožující stres, holubí poštou se k nim nedostane informace, ať se mají na Silvestra na pozoru a radši se někam schovají. Prostě je to zastihne jak blesk z čistého nebe.

Asi nejhůře to odnáší ptáci, o vlivu ohňostrojů na ptáky si můžete přečíst tenhle článek.

Jestli vám tohle téma taky není jedno a chtěli byste, aby naše společnost s používáním zábavní pyrotechniky trochu brzdila, zmiňte se svým přátelům o tom, proč třeba vy rachejtle nepouštíte, jaký vliv to má na zvířata, co jste se o tom dozvěděli atd. Pořád mám pocit, že laskavá osvěta má větší moc a sílu, než agresivita a vzájemné napadání.

 

Tak krásný vstup do nového roku, co největší pohodu pro vás i pejsky a do nového roku nám všem přeji více kritického myšlení, trochu zpomalení a přírodě, ať už pejskům nebo všem ostatním, ať jí více pomáháme než škodíme.

 

Jo, a díky, že jste tu se mnou 😊

 


Chcete od nás dostávat pravidelnou dávku inspirace, novinek a zajímavostí?
Tak přijďte na Instagram! 🙂


 

Tento článek není sponzorovaný žádnou z firem.
Článek obsahuje affiliate odkazy na knihy.

9 Replies to “Silvestr se psem

  1. Dobrý den, článek je krásně napsaný a vše bezvadně vysvětlený. Původně jsem hledala jen názory na Bachovky pro pejska a díky Vašemu článku jsem se toho dozvěděla mnohem víc. Moc děkuji, přeji krásné svátky a hodně zdraví do příštího roku. 🍀😊

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.